Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne

W trakcie zakupu najlepszych okularów dla naszych potrzeb, musimy wziąć pod uwagę coś więcej niż estetyczny wygląd. By zmniejszyć ryzyko pojawienia się niewielkich zmarszczek w kącikach oczu i dbać o wzrok, nasze szkła muszą chronić nas przed nadmiernym słońcem. Kupując okulary przeciwsłoneczne damskie (takie jak te tutaj na przykład), nie kierujmy się krzykliwymi reklamami, tylko kilkoma praktycznymi kryteriami.

Ochrona przed promieniowaniem UV

W trakcie zakupu najlepszych okularów dla naszych potrzeb, musimy wziąć pod uwagę coś więcej niż estetyczny wygląd

Autor zdjęcia: Matthew Kenwrick

Słońce emituje promieniowanie UV, którego nie można zobaczyć lub poczuć. W małych dawkach zwiększa produkcję witaminy D. Ale zbyt wiele może powodować problemy, takie jak oparzenia słoneczne i rak skóry. Może też uszkodzić wzrok. Przed zakupem sprawdźmy, czy nasze okulary blokują 100% obu promieni UVA i UVB.

Dopasowanie

Okulary źle dopasowane mogę pozwolić promieniom UV na przenikanie do skóry i do oczu. Należy zadbać o to, by mostek oprawek pasował do szerokości nasady naszego nosa. W innym przypadku okulary mogą często z niego zlatywać lub za mocno uciskać, co spowoduje wyraźne ślady na skórze, a nawet otarcia. Oprawki muszą stabilnie opierać się na uszach. Jeśli są za małe, po dłuższym noszeniu mogą powodować bóle uszu, skroni i migreny.

Rodzaj soczewek

Soczewki polaryzacyjne mogą zmniejszyć liczbę odblasków na plaży, śniegu lub wodzie, ale nie zastąpią ochrony UV. Mogą się przydać osobom dużo przebywającym na świeżym powietrzu lub prowadzącym samochód, gdyż obraz z nich jest wyraźnie ostrzejszy. Należy pamiętać, że ciemne soczewki nie oznaczają automatycznie większej ochrony przed promieniowaniem UV. Przydatne dla wielu osób mogą okazać się okulary typu gradient. Ich szkła zmieniają kolor, z ciemniejszego na jaśniejszy, co pozwala na wygodne widzenie w różnych warunkach oświetleniowych.