Okulary przeciwsłoneczne- nosić czy nie, o to jest pytanie

Okulary przeciwsłoneczne chronią latem nasze oczy przed nadmiernym promieniowanie UV. Pomagają w ten sposób bronić nasze oczy przed nadmiernym naświetleniem oraz ich chorobami, takimi jak nadmierne wysuszenie gałki ocznej czy zapaleniem spojówek. Osłaniają także, delikatną skórę pod oczami, która bardzo szybko wysycha i ulega uszkodzeniom.

Jakie okulary wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne chronią latem nasze oczy przed nadmiernym promieniowanie UV

Autor zdjęcia: Robert Bejil Productions

Najczęstsze pytania jakie pada o okulary przeciwsłoneczne to jakie wybrać? Przede wszystkim takie, które będą pasowały nam do kształtu twarzy i będziemy się w nich dobrze czuli. Ważne jednak jest to, aby dobrać je również do sytuacji, w jakiej będziemy je nosić, np. podczas jazdy samochodem, na nartach, na plaży, w mieście itp. oraz dobrać odpowiedni numer filtra. W tym z pewnością pomoże nam okulista lub optyk.

Gdzie kupować okulary przeciwsłoneczne?

Na plażach, deptakach, rynkach, wakacyjnych straganach możemy spotkać szeroki wybór okularów, w dość niskich cenach. Większość turystów kusi się na nie, ze względu na mały wydatek i całkiem ciekawe kształty oraz zdobienia obramowania. Nie zwracają jednak uwagi czy dane szkła posiadają filtry i jakie, oraz gdzie zostały wykonane. Najczęściej w Chinach, a numer filtra został tylko dlatego wytłoczony, że Europa ma takie wymagania, i bez tego nie mogłyby zostać sprowadzone. Ze stanem faktycznym napis ma nie wiele wspólnego. Takie okulary przeciwsłoneczne choć uchronią nas przed oślepieniem, podczas podróży, to nie ustrzegą nas przed późniejszymi konsekwencjami. Najgorsze jest jednak to, że takie same buble kupujemy naszym dzieciom. A ich oczy tym bardziej powinniśmy chronić. Dlatego warto zapłacić wyższą cenę za porządne okulary przeciwsłoneczne u optyka. Tym bardziej, że noszone w torebce w specjalnym etui, nie zniszczą się szybko. Dodatkowo, jeśli podliczymy koszty leczenia chorób oczu, to okaże się, że tak naprawdę zaoszczędziliśmy na tych dobrej jakości okularach.